Michel Houellebecq – H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu


Michel Houellebecq, przez wielu uważany za wykładnię dla współczesnych wykształciuchów, napisał książkę o Howardzie Philipsie Lovecrafcie. W zasadzie nazwanie tego dziełka książką to gruba przesada, bo jest to zaledwie liczący sobie 100 stron esej. Opatrzono go nudnawym i przegadanym wstępem Stephena Kinga, jednak patrząc z perspektywy całej lektury to właśnie ten wstęp jest jej najlepszą częścią.

Autor w swym eseju próbuje projekcji swych własnych lęków i uprzedzeń do świata na postać bogu ducha winnego Lovecrafta. Przypisując mu swe cechy i na siłę szukając duchowego podobieństwa czyni samotnikowi z Providence wielką krzywdę. Z dżentlemana, wychowanego przez niezwykłą rodzinę, zmienia się tu w walczącego ze światem niedostosowanego potwora. O ile w kwestii niedostosowania można się z autorem zgodzić, o tyle opowieść o Lovecrafcie jako przeciwniku swych czasów jest nie tylko naciągana, ale i kłamliwa.

Z rasizmu, którym HPL epatował na wszystkie strony uczyniono tu argument koronny, mający świadczyć o jego nienawiści do świata. Skąd zatem, zapytuję, dążenie pisarza do odwiedzenia Europy, skąd próba wbicia się w żywioł Nowego Jorku? Mam wrażenie, że Houellebecq napisał książkę o sobie przy kompletnym braku zrozumienia samotnika z Providence. Wynika to zapewne z faktu, że bazował tylko na francuskich przekładach jego prozy omijając szerokim łukiem doskonałą serię The Annotated H.P. Lovecraft S. T. Joshiego. Nie wspominając już o licznych biografiach, czy listach nie wydanych w języku Moliera.

W efekcie otrzymaliśmy płytkie trzęsawisko mglistych przypuszczeń, którego sensu upatrywać możemy jedynie w młodzieńczych fascynacjach Houellebecqa. Jeżeli tak ma wyglądać obraz Lovecrafta w oczach współczesnej inteligencji to może lepiej niech popadnie on w zapomnienie.

P.S. Tekst pierwotnie ukazał się na moim starym blogu 17 czerwca 2007 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: