Spooks – seria 10, odcinki 4, 5


Ostatnia seria Spooks rozwija się wyśmienicie. Główny motyw serialu komplikuje się coraz bardziej, a jednocześnie trzeba odpowiadać na bieżące zagrożenia. A tych niestety nie brakuje.

Kolejne odcinki Spooks po raz kolejny pokazują złożoność problemów z jakimi muszą borykać się przedstawiciele kontrwywiadu. Dwuznaczne moralnie działania, które niszczą ostatnie kawałki człowieczeństwa, podejmowane są w imię bezpieczeństwa obywateli. Obywateli, którzy nigdy nie poznają poświęcenia, ani nie dowiedzą się, jak niewiele dzieliło kraj od tragedii.

Ukazanie manipulacji mediami, tuszowania spraw, grania na ludzkich uczuciach i instynktach, to wyróżniki serii. Każą się zastanowić czy obok nas nie miały miejsca podobne sytuacje i czy nas też tylko ułamki sekund i krytyczne decyzje zdeterminowanych ludzi, dzieliły od tragedii. Szczególnie znamienna jest tu scena z czwartego odcinka z zamachowcem samobójcą i jego „cichym” zdjęciem z najbardziej zatłoczonego placu Londynu.

I jakby same takie sytuacje były niewystarczające, to ukazano ich drugie dno, gdzie rozgrywają się dramaty, których nikt i nigdy nie powinien doświadczać. To właśnie wyróżnia produkcje BBC, które nie bawią się w tuszowanie trudnych spraw i pokazują, że na każdą sprawę można spojrzeć inaczej. Zasługą wybitnych aktorów jest też ukazanie, jak każdy taki wybór odbija się na psychice bohaterów.

Mimo dotrwania do dziesiątej serii Spooks pozostaje widowiskiem zaskakująco wciągającym i świeżym. Myślę, że ta seria przyczynia się mocno do demitologizacji szpiegów i stanowi doskonały wstęp przed obejrzeniem filmów Page Eight (napiszę o nim niedługo) i Tinker Tailor Soldier Spy, który pod polskim tytułem Szpieg wejdzie do kin jeszcze w tym miesiącu. Brytyjskie kino udowadnia tu swoją wielkość.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: