Torchwood – seria 4 (Miracle Day), odcinek 2 „Rendition”


Miracle Day trwa. Ludzie nie umierają, a ja z rosnącą grozą uświadamiam sobie, że to już nie jest mój Torchwood. Nie wiem co się stało Russellowi T. Daviesowi. Jeżeli to wszystko nie okaże się w końcowym efekcie czymś pełniejszym, to będę głęboko zawiedziony.

W kolejnej odsłonie nowej serii Torchood praktycznie nic nie trzymało się kupy: porywani wbrew woli Jack i Gwen, tajemniczy trójkąt, który rozkazuje wymazać wszystko, co wiadomo o powiązaniach Torchwood z Miracle Day czy w końcu wariacka próba zatrucia i odtrucia Jacka. I choć ta ostatnia przyniosła dwie przezabawne sceny (formaldehyd i walijskie pochodzenie Gwen), to wrażenie chaosu i przerostu formy nad treścią tylko się nasila.

Poprzednio pisałem, że w pierwszym odcinku było za dużo wszystkiego – zwłaszcza akcji. Nie wiem gdzie podziało się powolne budowanie napięcia połączone z idealnym wywarzeniem elementów dynamicznych, które cechowało Children of Earth. Napływ amerykańskiej waluty i przystosowanie treści do hamburgerowego odbiorcy nie wychodzi produkcji na zdrowie.

Próbuję znaleźć jakieś jasne strony drugiego odcinka i mam wrażenie, że poza komicznymi scenami na pokładzie samolotu, jedynym naprawdę intrygującym wydarzeniem jest rozwój postaci Oswalda Danesa. Tu widzę potencjał na jakąś głębię i zaskakujący zwrot akcji, który pokaże, że wszystko co do tej pory pokazano to pewna gra z widzem – jak go najbardziej wkurzyć.

Na powrót Torchwood czekałem z wypiekami na twarzy. Pierwszy odcinek wywołał mieszane uczucia, a drugi zawiódł. Jeżeli ten trend nie zostanie odwrócony, to chyba pożegnam się z tą serią. Sądząc po reakcjach hamburgerowej widowni kierunek, w jakim poszedł Davies okazał się słusznym z punktu widzenia sprzedaży. Z mojego jest to marnowanie potencjału. Niech Torchwood i Doctor Who wrócą do Wielkiej Brytanii – to jest ich miejsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: