Doctor Who – seria 6, odcinek 7 „A Good Man Goes to War”


A Good Man Goes to War – tak zatytułowano siódmy odcinek szóstej serii Doctor Who. Po raz kolejny postarano się o jego dwuznaczne brzmienie, bo tak naprawdę nie wiadomo czy chodzi tutaj o Doctora, czy o Rory’ego, który porusza niebo i ziemię w poszukiwaniu swojej żony i dziecka. To dobry odcinek, w którym poznajemy także jedną z tajemnic River Song. Będą spoilery (linki też je zawierają).

Próbowałem się zastanawiać kto jest prawdziwym bohaterem najnowszego odcinka i wychodzi mi, że jest to Rory Williams. Ekspresja z jaką rzuca pytanie „Whre is My Wife?!” wyłazi z ekranu i tłucze po łbie stukilowym młotem. Ten bohater przeszedł naprawdę długą drogę od bycia ciapowatym pielęgniarzem do twardziela, który nie cofnie się przed niczym. A to, że „twardziel” płacze trzymając na rękach swoje dziecko czyni go tylko twardszym z nutką humanizmu.

Również Doctor pokazuje tutaj pazur, a Moffat bawi się konwencją pokazując, że słowo nadawane tym, którzy leczą staje się synonimem wielkiego wojownika. Nie jest to jedyny paradoks w tym odcinku. Fascynuje też plejada bohaterów, których powyciągano z zakurzonych szuflad serialu. Każda z nich ma jakiś dług wobec Doctora, a ten z bezlitosną skutecznością je egzekwuje.

Kolejnym bohaterem jest tutaj dziecko Amy i Rory’ego. Ich córeczka, o prześlicznym imieniu Melody, okazuje się pułapką, którą zastawiono na Doctora. Pułapką, a do tego ostateczną bronią w walce z nim. A przynajmniej ma nią być w przyszłości – przeszłości czy gdzie tam akurat wypadnie.

W tym miejscu wypada wspomnieć o River Song. Poznajemy wreszcie jej jedną tajemnicę, ale nie tę najważniejszą. Mam wrażenie, że w tym miejscu pogubił się nawet Moffat. Dlaczego? Według słów River odkrycie tej tajemnicy, poznanie kim naprawdę jest, miało zniszczyć jej kontakty z Doctorem. Tymczasem nic takiego się nie dzieje, bo i nie ma prawa się stać. Ujawnienie jej prawdziwej tożsamości to majstersztyk, który przypomina słynne słowa „The only water in the Forest is the River”. Jednak dalej nie wyklucza to możliwości, że River jest żoną Doctora, a także, że to ona jest osobą, która go zabija.

Mamy więc na co czekać w drugiej połowie sezonu, która wróci dopiero po wakacjach. Było wybuchowo, dynamicznie i ciągle nie poznaliśmy wielu odpowiedzi. Na pocieszenie mamy mnóstwo spekulacji i powrót Torchwood, które zapowiada się wyjątkowo smakowicie (choć nie wierzę, aby udało się przebić Children of the Earth).

Reklamy

2 Responses to Doctor Who – seria 6, odcinek 7 „A Good Man Goes to War”

  1. Kathleen says:

    No to przynajmniej teraz utarłam nosa mężowi, który nie wierzył w wierność Amy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: