Doctor Who – seria 6, odcinek 6 „The Almost People”


Wielkimi krokami zbliża się śródsezonowa przerwa w emisji szóstej serii Doctor Who. Tymczasem mieliśmy okazję zobaczyć zwieńczenie historii przygotowanej przez Matthew Grahama zatytułowane The Almost People. Wydaje się, że twórcy udało się dokonać godnego zamknięcia tej opowieści.

Przypomnijmy – Doctor, Amy i Rory trafili do odizolowanej placówki badawczej, gdzie do szczególnie niebezpiecznych prac wykorzystuje się tworzone z dowolnie formowalnej materii kopie ludzi. Następnie wgrywa się do nich świadomość kierujących nimi osób, a wykorzystane substancje odrzuca na śmietnik. Sęk w tym, że substancja osiągnęła samoświadomość, a kopie ludzi czują się nimi w całej rozciągłości. To prowadzi do konfliktu. Jakby tego było mało w końcówce pierwszej części pojawiła się kopia Doctora, bo jak wiadomo dwóch Doctorów jest lepszych niż jeden.

Konflikt między istotami, które czują i myślą praktycznie to samo jest naprawdę fascynujący. Jedynie sklonowany Doc wydaje się całkowicie panem sytuacji i nie odczuwa zagrożenia ze strony swojej kopii. Mamy jak zwykle dużo biegania, kilka dramatycznych scen, ale ogólne przesłanie odcinka ponownie brzmi – ludzie są w gruncie rzeczy dobrzy. Zdolność do poświęcenia się dla innych, niezależnie czy to ludzi, czy Gangersów wychodzi na pierwszy plan. Szczególnie urzekła mnie scena, kiedy Ganger musi przejąć obowiązki taty, gdy jego „oryginał” ginie w tragicznych okolicznościach. To moment, który potrafi wyciskać łzy. Matthew Graham stanął na wysokości zadania.

Pojawia się też główny wątek serii, który przybiera doprawdy niespodziewany obrót. Nareszcie dowiadujemy się trochę więcej o tym, co naprawdę dzieje się z Amy. Dość powiedzieć, że przyszłotygodniowy odcinek prawdopodobnie wgniecie widzów w podłogę, zwłaszcza, że za ster powraca Steven Moffat. I jakby tego było mało na scenę wkracza całe stado klasycznych wrogów Doctora. Czekam z niecierpliwością.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: