Pompon w rodzinie Fisiów


Dziś dla odmiany krótka recenzja książki przeznaczonej dla młodszych czytelników, a także młodszych słuchaczy, którzy z czytaniem mają jeszcze niejaki problem. Pompon w rodzinie Fisiów to zabawna książeczka do poczytania maluchowi na dobranoc.

Wydana przez Znak opowieść Joanny Olech stanowi zbiór, na tyle na ile mogę się zorientować częściowo rozszerzony, krótkich opowiastek o smoku Pomponie, które ukazywały się na blogu http://pompon.bloog.pl. Rzeczony smok wylazł któregoś dnia z odpływu wanny w mieszkaniu państwa Fisiów i zdołał się zaprzyjaźnić z ich dziećmi. Przez kilka miesięcy młodzież podejmowała tytaniczne wysiłki, aby utrzymać istnienie smoczyska w tajemnicy. Oczywiście sprawa musiała wyjść na jaw.

Pompon jest dość intrygującym stworzeniem. Po pierwsze nie jest wcale duży, lubi dziwne mieszanki spożywcze (przysmakiem są muchy i korniszony), a przede wszystkim jest straszliwie pyskaty. Tak jest, Pompon mówi. Zresztą to właśnie tą gadatliwością ściąga na siebie często kłopoty, ale na sam koniec staje się ona jego wielkim atutem i pozwala osiągnąć wysoki status społeczny.

Przygody smoka są przede wszystkim lekko i sprawnie napisane. Widać, że autorka ma olbrzymie wyczucie w tworzeniu dla młodszych czytelników. Sympatyczni bohaterowie, przystępny język oraz zabawne sytuacje to chyba komplet oczekiwań wobec tego typu twórczości. Chce się to czytać.

Mój potomek zwrócił też uwagę na ilustracje (autorki). Co chwila pokazywał na kolejne i pytał „co to?”. Wyraźnie mu się podobały, często do tego stopnia, że rekwirował książkę, aby je pooglądać. To chyba najlepszy wyznacznik tego, że są takie jak powinny być.

Pompona mogę polecić z czystym sumieniem każdemu rodzicowi. To przyjemna lektura, przy której uśmiechnie się nawet największy ponurak.

Reklamy

One Response to Pompon w rodzinie Fisiów

  1. Kathleen says:

    U nas króluje Janczarski. Akurat się fajnie składa, bo Taśkowe przedszkole jest imienia Janczarskiego 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: